microsoft, windows, windows 8, windows 10, windows server, windows server 2012, windows server 2016, windows server 2019, licencování, powershell,

PowerShell: Jak získat produktový klíč Windows 10

Michal ZOBEC Michal ZOBEC Sledovat May 02, 2020 · 1 minuta čtení
PowerShell: Jak získat produktový klíč Windows 10
Sdílet

Občas se může hodit, získat nějakým automatizovaným způsobem produktový klíč Windows, obvykle při jejich kontrole, zda používáte správný produktový klíč na správném stroji.

Pokud tu metodu chcete provést ručně, můžete na to použít nějaký nástroj třetí strany, který umí klíč vytáhnout z běžícího systému. Například s pomocí NirSoft ProduKey, který umí získat produktové klíče také pro další produkty.

Nicméně v našem případě nás zajímá automatizované získání klíče, například s pomocí PowerShellu. V tomto případě je získání klíče jednoduché, stačí znát správný příkaz. Protože se však již jedná o Windows 10, ty používají jiný mechanizmus verifikace licence, označovaný jako OA3, proto je třeba specifický příkaz, který funguje jen v systémech Windows 8, nebo novějších. Staré postupy na internetu, funkční ve Windows XP, Windows Vista a Windows 7, by tedy nebyly funkční.

Jak získat produktový klíč Windows 10

Produktový klíč získáte s pomocí následujícího příkazu:

wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey

Příklad

Pokud tento příkaz zadáte v okně PowerShellu, získáte následující výstup (ukázka):

PS C:\WINDOWS\system32> wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey
OA3xOriginalProductKey
AAAAA-BBBBB-CCCCC-DDDDD-EEEEE

Poznámka

Vzhledem k typu licenčního klíče a jeho ověřovacího mechanizmu nemusí fungovat tento příkaz ve starších systémech. Příkaz je funkční v následujících systémech a verzích:

  • Windows 10, verze 1809 a vyšší,
  • Windows Server 2016,
  • Windows Server 2019.
Michal ZOBEC
Napsal Michal ZOBEC Sledovat
IT konzultant, projekt manažer.

Působím v IT oboru 16 let se zaměřením na produkty společnosti Microsoft, zejména Windows Server, Exchange Server, SQL Server a Hyper-V Server. V současné době se věnuji kromě konzultací, také vývoji software a řízením projektů, včetně vývoje řešení pro cloud Microsoft Azure.

Mám zkušenosti ve společnostech všech velikostí, od živnostníků po velké korporace. Své služby jsem poskytoval také některým školám. Mám také několikaleté zkušenosti se spoluprací s mezinárodními společnostmi, kde se členové týmu nachází v různých zemích.