microsoft, windows, windows 10, powershell, features, .net framework,

PowerShell: Jak nainstalovat automaticky .NET Framework offline

Michal ZOBEC Michal ZOBEC Sledovat May 03, 2020 · 1 minuta čtení
PowerShell: Jak nainstalovat automaticky .NET Framework offline
Sdílet

Pokud jste chtěli instalovat automaticky .NET Framework offline, asi jste se setkali s nečekaným chováním instalátoru, který tvrdí, že instalační soubory nejsou k dispozici. A to i v případě, že máte k dispozici originální instalační médium v mechanice (typicky ve virtuálním stroji).

Jak je tedy možné, že přestože je instalační médium stále dostupné pro operační systém a před pár hodinami se z něj úspěšně dokončila instalace operačního systému, ale .NET Framework nelze doinstalovat?

Důvod je jednoduchý, tato featura používá externí instalační soubory mimo soubor Install.wim. Stačí nasměrovat do správné složky a problém je vyřešen. Toto se týká jen velmi málo Windows Features (v praxi vím jen o .NET Framework).

Instalace .NET Framework 3.5 offline

Jak tedy správně provádět instalaci .NET Framework? Stačí vytvořit kopii instalačního zdroje Windows na místní systémový disk. Pro příklad, celou složku Sources zkopírujte do kořene disku disku C:, tedy adresa ke složce bude

c:\sources\

Reálný příklad z praxe je následující:

Install-WindowsFeature Net-Framework-Core -Source "c:\sources\sxs"

Pokud chcete přidat například webový server IIS, použijete odkaz na soubor install.wim jak jste zvyklí:

Install-WindowsFeature web-server -Source "WIM:c:\sources\in­stall.wim:3"
Michal ZOBEC
Napsal Michal ZOBEC Sledovat
IT konzultant, projekt manažer.

Působím v IT oboru 16 let se zaměřením na produkty společnosti Microsoft, zejména Windows Server, Exchange Server, SQL Server a Hyper-V Server. V současné době se věnuji kromě konzultací, také vývoji software a řízením projektů, včetně vývoje řešení pro cloud Microsoft Azure.

Mám zkušenosti ve společnostech všech velikostí, od živnostníků po velké korporace. Své služby jsem poskytoval také některým školám. Mám také několikaleté zkušenosti se spoluprací s mezinárodními společnostmi, kde se členové týmu nachází v různých zemích.